Registered Student Organizations

Events won by the Alvernia student PBL Chapter:

2012 National Champions

Andrew Smolarski and Melanie Kramer, 5th place, Strategic Analysis & Decision Making
Melanie Kramer, 8th place, Macroeconomics

2012 State Champions

Mike Kelly, 2nd place, Business Law
Melanie Kramer, Amanda Houser, and Jennifer Brown, 2nd place, Strategic Analysis & Decision Making
Andrew Smolarski, 3rd place, Accounting for Professionals
Melanie Kramer, 3rd place, Macroeconomics
Melanie Kramer named to “Who’s Who in PA PBL”
Annual Chapter Business Report by Joe Heckman, 1st place
Gold Seal Outstanding PBL Chapter in PA, 2nd place

2011 State Champions

Jeff Cadet, 2nd place, Accounting Analysis & Decision Making
Pahoua Vue, 2nd place, Accounting for Professionals
Melanie Kramer, 1st place, Microeconomics
Maria Lusica, 1st place, Word Processing
Andrew Smolarski, 1st place, Who’s Who in PA PBL

Chapter Awards: Annual Business Report, 1st place
Gold Seal Outstanding PBL Chapter in PA, 2nd place

2011 National Champion

Melanie Kramer, 7th place, Microeconomics

2010 State Champions

Andrew Haefner, 2nd place, Management Concepts
Andrew Smolarski, 3rd place, Business Law and 3rd place, Word Processing
Dan Wehry, 1st place, Annual Chapter Business Report
Rob Ganter, Named to "Who's Who in PA PBL"
Alvernia PBL Chapter, 2nd place, Gold SEal Outstanding Chapter in PA

2009 State Champions

Valarie Manga, 2nd place, Management Concepts
Kelly Stubbs, 2nd place, Annual Chapter Business Report
Justine Fronheiser, Named to "Who's Who in PA PBL"

2008 State Champions

Rob Ganter – 2nd place, Human Resource Management
Josh Smith named to Who’s Who in PA PBL
Alvernia PBL Chapter – 2nd place, Annual Business Report Event
Alvernia PBL Chapter – 2nd place, Gold Seal Chapter of the Year
Prof. Bryan Dreibelbis -  Pennsylvania’s PBL Advisor of the Year

2007 State Champions

Kyle Levengood – 1st place, Accounting Analysis and Decision Making
Sean McCoy – 1st place, Accounting for Professionals
                         3rd place, Accounting Analysis and Decision making
Mike Brokaw – 2nd place, Accounting for Professionals
Justine Fronheiser – 2nd place, Accounting Principles
Stephanie Simmers – 1st place, Human Resource Management
Samantha Ganter – 3rd place, HRM
Christina Borns – 2nd place, Financial Analysis and Decision Making
Josh Smith – 3rd place, Computer Concepts
Sean McCoy – 1st place, Who’s Who in PA PBL
Alvernia PBL Chapter – 1st place, Annual Business Report

2006 National Champion

Sean McCoy – 8th place, Human Resource Management

2006 State Champions

Jon Le and Jena Hillenbrand, 1st place, Multimedia Presentation
Heather Leader, 1st place, Public Speaking
Samantha Ganter, 2nd place, Hospitality Management
Sean McCoy, 2nd place, Human Resource Management
Christina Borns, 2nd place, Managerial Analysis and Decision Making
Jena Hillenbrand, 3rd place, Computer Concepts
Andrew Dornes – named to Who’s Who in PA PBL
Alvernia Chapter, 3rd place, Annual Business Report

2005 National Champion

Steven Koons, second place, Accounting for Professionals and first place, Business Policy and Strategic Management Open Event

2005 State Champions 


Andrew Dornes, second place, Business Communication
Chad Grimley, third place, Public Speaking
Jenna Hillenbrand, second place, Computer Concepts

Linh Hoang, third place, Business Communication 

Steve Koons, first place, Accounting for Professionals and Who’s Who in PBL
Sean McCoy, second place, Accounting Principles 

Becky Shearer, first place, Human Resource Management 

Mr. Dreibelbis, PA Advisor of the Year 

Alvernia College, first place, Annual Report 

Alvernia College, second place, PA Outstanding Chapter

2005 National Champion


Susan Taylor, ninth place, Accounting for Professionals

2004 State Champions


Chad Grimley, first place, Human Resource Management

Steve Koons, first place, Public Speaking and Who’s Who in PBL

Becky Shearer, second place, Business Law

Susan Taylor, second place, Accounting for Professionals

Alvernia College, third place, PA Outstanding Chapter

2003 National Champion


Jessica Snyder, ninth place, Impromptu Speaking

2003 State Champions 


Lauren Phillips, first place, Hospitality Management

Rhiannon Brower, second place, Human Resource Management

Steve Koons, second place, Accounting Principles

Jessica Snyder, second place, Impromptu Speaking

Regina Hampton, third place, Finance

2002 State Champions 


Stefanie Kerns, first place, Human Resource Management

Regina Hampton, second place, Accounting

Jessica Synder, second place, Public Speaking

Steven Koons, third place, Marketing

2001 State Champions


John Bennett, second place, Human Resource Management

Becky Burnos, second place, Business Communication

Tom Lutz, second place, Marketing

Malachy Gunn, third place, International Business

2000 State Champions


Brendan Malone, first place, International Business

Becky Burnos, third place, Marketing

Alvernia Chapter, first place, PA Outstanding Chapter

John Bennett named to "Who's Who in PA PBL"

1999 State Champions


Sarah Macadam, first place, International Business

Bryan Schaefer, first place, Computer Applications

Kelly Welchoff, first place, Economics

John Bennett, second place, Business Communication

Roberto Mandanici, second place, Accounting

Alvernia Chapter, third place, PA Outstanding Chapter

Mr. Dreibelbis, PA Advisor of the Year

1998 National Champions


Sarah Macadam, first place, Human Resource Management

Kelly Welchoff, sixth place, Business Communication

1998 State Champions


Sarah Macadam, first place, Human Resource Management

Mike Orach, second place, Computer Applications

Bryan Schaefer, second place, Mr. Future Business Executive

Brent Stoltzfus, second place, Chapter Annual Business Report

Shana Sweitzer, third place, Business Law

Kelly Welchoff, third place, Business Communication

Lori Bennett, third place, Economics

Greg Behney named to "Who's Who in PA PBL"

Alvernia Chapter, second place, PA Outstanding Chapter

1997 State Champions


Shana Sweitzer, first place, Accounting

Lori Bennett, first place, Human Resource Management

Sean Shannon, second place, Accounting

Kelly Welchoff, second place, Business Law

Sarah Macadam, third place, Word Processing

Mr. Dreibelbis, PA PBL Distinguished Service Award

Alvernia Chapter, third place, PA Outstanding Chapter

1996 National Champions 


Joyce Hicks, fourth place, Human Resource Management

Melinda Faustner, tenth place, Ms. Future Business Executive

Alvernia Chapter, Hollis & Kitty Guy Gold Seal Award of Merit

1996 State Champions 


Joyce Hicks, first place, Human Resource Management

Kelly Welchoff, second place, Accounting

Sean Shannon, second place, Computer Concepts

Lori Bennet, third place, Management

Melissa Burdan, third place, Finance

Melinda Faustner, third place, Ms. Future Business Executive

Shana Sweitzer, third place, Business Communications

Alvernia Chapter, first place, Annual Chapter Business Report

Alvernia Chapter, third place, PA Outstanding Chapter

Chris Heydt, Alvernia Alumnus, PA Business Person of the Year

Sean Shannon, named to "Who's Who in PA PBL"

Mr. Dreibelbis, PA Advisor of the Year

1995 State Champions 


Nicole Webb, first place, Ms. Future Business Executive

Melissa Burdan, first place, Management

Erica Fair, first place, Chapter Annual Business Report

Tammy Deputy, second place, Finance

Nicole Webb, named to "Who's Who in PA PBL"

Sean Shannon elected State Treasurer

Alvernia Chapter, fourth place, Outstanding PA Chapter Award

1994 National Champions 


Mr. Dreibelbis named Pennsylvania's Outstanding Local Advisor

1994 State Champions 


Bill Flitcraft, first place, Economics

Holly Kline, first place, Ms. Future Business Executive

Lisa Singer, second place, Advanced Accounting

Nicole Webb, second place, Marketing

Holly Kline named to "Who's Who in PA PBL"

Alvernia Chapter, third place, Outstanding PA Chapter Award

1993 National Champions 


Kari Weyandt, first place, Human Resource Management

Cherie Kissinger, fourth place, Ms. Future Business Executive

1993 State Champions 


Cherie Kissinger, first place, Ms. Future Business Executive

Bill Flitcraft, first place, Business Law
Steve Loos, first place, Finance

Kari Weyandt, first place, Human Resource Management

Joe Powell, second place, Management

Dave Janiszewski, third place, Advanced Accounting

Bill Flitcraft named to "Who's Who in PA PBL"

Alvernia Chapter, fifth place, Outstanding PA Chapter Award

1992 National Champions 


Bill Flitcraft, ninth place, Mr. Future Business Executive

1992 State Champions 


Cherie Kissinger, first place, Advanced Accounting

Bill Flitcraft, first place, Mr. Future Business Executive

Steve Loos, second place, Economics

Kristen Walker, second place, Management

Mr. Dreibelbis named "PA PBL Advisor of the Year"

Alvernia Chapter, fourth place, Outstanding Chapter Award

1991 State Champions 


Cherie Kissinger, first place, Economics

Dan Jenkins, second place, Mr. Future Business Executive

Dan Winters, third place, Economics

Lisa Vogel, third place, Management

Cherie Kissinger named to "Who's Who in PA PBL"

1990 State Champions 


Cherie Kissinger, first place, Accounting I

Dan Jenkins, second place, Economics

Dan Jenkins named to "Who's Who in PA PBL"

1989 State Champions 


Susan Maus, third place, Management

James Stewart named to "Who's Who in PA PBL"




registered student organizations

1.888.alvernia
Facebook Twitter LinkedIn Google+ YouTube RSS Feed Pinterest Instagram tumblr Facebook Twitter LinkedIn Google+ RSS Feed