April

Honors Convocation Awards Announced

honorsBIG.png


Top students and faculty at Alvernia University received awards at a formal Honors Convocation ceremony, Sunday, April 23, 2017. 

> PHOTOS are available here.


University Awards

Outstanding Scholar Athlete Award
Erica Dunkelberger
Tyler Arnold

Graduation Award for Excellence in Service (300 hours)
Makenzie Bartlett
Katie Jo Galezniak
Nick Jaisingh
Nina Lygeris
Jamie Morris
Alexis Travers
Katelyn Weeber
Alexandra Woodward

Holleran Center Community Engagement Award (500 hours)
Emily Reed
Alexa Vath
Amanda Milsoit

Holleran Center Outstanding Service Award
Emilia Miller

Newman Civic Fellow Award
Ashley Tomlinson

The Fromm Interfaith Scholarship
Alisa Kiefer

The Franciscan Peace and Justice Award
Makenzie Bartlett

Senior Scholar Award
Aijah Hickey

Honors Program Graduates
Mackenzie Bartlett
Sabrina Case
ReJeana Goldsborough
Marisa Lombardo
Arielle Phillips
Ashley Tomlinson
Jerri von den Bosch

O'Pake Fellowship in Leadership
Mackenzie Bartlett
Marisa Lombardo

O'Pake Graduate Fellowship in Leadership
Yahaira Castillo
Barbara Smith

O'Pake Undergraduate Fellowship in Leadership
Cameron Coons
Jenna Harper

Student-Veterans
Tenzin Chokkyi
Amanda Franks
Eric Grant
Martha A. Hughes
Brian T. Johnson
John F. Kauker
Tiffany L. Kluge
Andrew Peter Kochanowski
Vanessa M. Lopez
Ko Moua
Michael T. Paul
Chad Putalavage
Shaun Rostek
Erik R. Saar
Kenneth E. Smith
Lisa Sturdevant
Erica L. Vega
Stephen W. Wasylkowki

Saint Ignatius of Loyola Award
Jared Koechell
Kelsey Glennen
Eric Grant
Matt Walsh


College of Arts & Sciences Awards


English & Communication

Award for Excellence in Multimedia Production
ReJeana Goldsborough
Elizabeth Susman Award
Jami Gresh

Henry Miller Award: Sigma Tau Delta
Macy Storm

Margaret Oberholtzer Lawrence Award for Excellence in English and/or Communication
Stephanie Celiberti

Writing Program Award for Student Leadership
Ashley Beyer


Fine & Performing Arts

Alvernia University Chorus Award
Chiara Marone
Ofelia Villasenor
Humanities

High Achievement Award in History
Stephanie Celiberti
Macy Storm

High Achievement Award in Philosophy
Robert Kelly
Jerri von den Bosch

High Achievement Award in Theology
Jerri von den Bosch
Mackenzie Bartlett

Outstanding Student in the Humanities
Stephanie Celiberti
Jerri von den Bosch

Psychology

Academic Excellence
Melissa Radomicki

Clinical Excellence
Karissa Celona

Leadership Award
Abigail Taylor

Research Excellence
Courtney Roseberry

Service Award
Karissa Celona


Science & Math

American Chemical Society Award
Eunjung Smith

Elaine Schalck Outstanding Lab Assistant Award
Nina Lygeris
Katelyn Weeber

Outstanding Internship Award
Antonina Calcavecchio
Nick Jaisingh

Outstanding Undergraduate Research Award
Robert Kelly
Eunjung Smith

Sr. Alodia Award
Caroline McCormick
Katelyn Weeber


College of Professional Programs Awards


Allied Health & Human Services

Athletic Training Academic Excellence Award
Tyler Arnold

Dr. Phyllis Hay Research Award
Nicole Hafer

Healthcare Science Academic Excellence Award
Megan E. Gittings

Outstanding Social Work Academic Award
Christanna Brown

Outstanding Social Work Field Placement Award
Casey Coates

Paul J. Marr, MD Athletic Training Award
Zachary Seaman


Business

ACBSP Student Leadership Award
Marisa Lombardo

Berks County SHRM Award
Jennifer Hall

Excellence in Management
Alexa Vath

Excellence in Marketing
Marisa Lombardo

Excellence in Sport Management
Mackenzie DelVecchio

Institute of Management Accounts - Reading Chapter Award for Scholastic Achievement
Angela Scandone

PA Institute of Certified Public Accountants Award
Christina Endy

The Jennie J. Palkon, nee Lis and John S. Palkon Scholarship in Business Award
Erin Horst


Criminal Justice

Academic Excellence Award
Aaron Nabozny

Internship Award
Joseph Gondeck

Saint Michael the Archangel Award
Matthew Frank
Sarah Lacy


Education

Emma Yoh Award for Outstanding Professionalism
Laura Shuman

Outstanding Student Teacher
Megan Lomax

Outstanding Undergraduate Education Major
Rachel DeBias


Nursing

Christine E. Ruth Wadzinske Schwartzkopf Scholarship
Kirstyn Boltz
Natasha Gonzalez

Excellence in Community Health Nursing Award
Brett Rissmiller

Leaders in Learning Award
Martha Hughes

Nursing Excellence Award
Mallory Glasmyre

Nursing Leadership Award
Rachel Long

Outstanding Clinical Performance Award
Misty Cox
Jessica Evans
Matthew Miller

Spirit of St. Francis Award
Shelby Hontz
Deanna Riebe

The Jennie J. Palkon, nee Lis and John S. Palkon Scholarship in Nursing Award
Lydia Rapp


Occupational Therapy

Health Science Academic Excellence Award
Samantha O'Donnell

Health Science Clinical Excellence Award
Grace Butow

Health Science Service Award
Jenna Harper

Master of Science in Occupational Therapy Academic Award
Rachel Moran


School of Graduate & Adult Education Awards


Behavioral Health Academic Excellence Award
Kirsten Diedrich

Criminal Justice Academic Excellence Award
Eric Grant

Healthcare Science Academic Excellence
Danielle Deach

Leaders in Learning Award (BSN)
Tania Fenner

Outstanding Social Work Academic Award
Ryan Paskel

Outstanding Social Work Field Placement
Diane Jones

Outstanding Student Teacher – Schuylkill Center
Corrine Ryan

Spirit of St. Francis Award (BSN)
Nicole Wetzel

Master of Business Administration Award of Excellence
Shaun Rostek

Master of Arts in Clinical Counseling - Clinical Advancement
Kayla Kressler

Master of Arts in Clinical Counseling Award of Excellence
Jessica Altman

Master of Arts in Clinical Counseling Professional Counseling
Christopher Owsiany

Master of Education Award of Excellence
Jodi Moyer

Master of Science in Occupational Therapy Academic Excellence Award
Evelyn Fikse

Master of Science in Occupational Therapy Clinical Excellence Award
Kelly Adams

Masters in Leadership for Sustainable Communities
Allison Antonini

MSN Leaders in Learning
Lucinda Hinsey

MSN Spirit of St. Francis
Nicole Koenig

School of Graduate and Adult Education Ph.D. Leadership Award
Betty-Jo Legutko


Faculty Awards


Faculty Award for Exemplary Service Learning
Ana Ruiz

Saint Bernardine Faculty Award - College of Arts & Sciences
Deborah Motika

Saint Bernardine Faculty Award - College or Professional Programs
Jonathan Kurland, Esq.

Saint Bernardine Faculty Award - School of Graduate and Adult Education
Debra Stavarski, Ph.D.

Sr. Donatilla Faculty Award
Karen Thacker

Teaching Excellence Award
Suzanne Mader

 

Twitter Logo




april

1.888.alvernia
Facebook Twitter LinkedIn Google+ YouTube RSS Feed Pinterest Instagram tumblr Facebook Twitter LinkedIn Google+ RSS Feed